Przygotowanie pokoju dla dziecka zwykle zaczyna się już przed jego narodzinami. Wtedy to przyszli rodzice zmieniają kolor ścian w dziecięcym pokoiku, kupują i składają łóżeczko, przygotowują przewijak i szafki na pieluszki czy podręczne kosmetyki służące do codziennej pielęgnacji dziecka. W takim pokoju wszystko – od firanek po maskotki – przypomina, że wkrótce zamieszka tu bardzo mała, ale jednocześnie bardzo ważna osoba.

Kiedy taki mały mieszkaniec nareszcie się pojawia, zwykle całkowicie burzy wyobrażenia rodziców co do swojego zachowania, przyzwyczajeń, a także długości przebywania w oddzielnym pokoju. Noworodek nie ma pojęcia, ile czasu jego rodzice spędzili na przygotowywaniu najpiękniejszego miejsca dla swojej pociechy – na razie zupełnie go to nie interesuje. Chce być blisko mamy, bo jej obecność to bezpieczeństwo.

Gdy maluch podrasta, dziecięcy pokój przydaje się do zabawy – najlepiej wspólnie z rodzicami. Dziecko zaczyna zauważać wokół siebie nie tylko meble (szczególnie te, które pozwalają wspinać się coraz wyżej), ale także zabawki czy te elementy otoczenia, które dostrzega najwyraźniej i które mogą mu dostarczyć najwięcej radości ciesząc wyraźnymi kolorami czy wydając dźwięki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *